Ako fungujú Skice a ako sa nahrávajú do Arduina

RX-TX-prebeha-komunikácia

Skica je názov, ktorý Arduino používa pre program. Je to jednotka kódu, ktorá sa nahráva a spúšťa na doske Arduino.

Prvých pár riadkov skice Blink je komentár:

Všetko medzi /* a */ Arduino pri spustení náčrtu ignoruje ( * na začiatku každého riadku je tam len preto, aby komentár vyzeral pekne a nie je povinný). Je to tu pre ľudí, ktorí čítajú kód: na vysvetlenie toho, čo program robí, ako funguje alebo prečo je napísaný tak, ako je. Je dobrým zvykom komentovať svoje náčrty a udržiavať komentáre aktuálne, keď upravujete kód.

Existuje ďalší štýl pre krátke, jednoriadkové komentáre. Tieto začínajú // a pokračujú až do konca riadku.

Napríklad:

správa “LED je pripojená k digitálnemu kolíku 13” je komentár.

Premenná je miesto na uloženie údajov. Má názov, typ a hodnotu. Napríklad riadok z skice Blink vyššie deklaruje premennú s názvom ledPin, typom int a počiatočnou hodnotou 13.

Používa sa na označenie, ku ktorému kolíku Arduina je LED pripojená. Zakaždým, keď sa v kóde objaví názov ledPin, načíta sa jeho hodnota.

V tomto prípade sa osoba, ktorá píše program, mohla rozhodnúť, že sa nebude obťažovať vytváraním premennej ledPin a namiesto toho jednoducho napísala 13 všade, kde potrebovali zadať číslo PIN. Výhodou použitia premennej je, že je jednoduchšie presunúť LED na iný kolík: stačí upraviť jeden riadok, ktorý priraďuje počiatočnú hodnotu premennej.

Často sa však hodnota premennej zmení počas behu skice. Môžete napríklad uložiť hodnotu načítanú zo vstupu senzora do premennej. viac info nájdete tu.

Funkcia (inak známa ako procedúra alebo podprogram). Tu je napríklad definícia funkcie setup() z príkladu Blink:

Prvý riadok poskytuje informácie o funkcii, napríklad jej názov, „ setup “. Text pred a za názvom špecifikuje jeho návratový typ a parametre: tie budú vysvetlené neskôr. Kód medzi { a } sa nazýva telo funkcie: čo funkcia robí.

Môžete zavolať funkciu, ktorá už bola definovaná (buď v náčrte alebo ako súčasť jazyka Arduino). Napríklad riadok pinMode(ledPin, OUTPUT); volá funkciu pinMode() a odovzdá jej dva parametre: ledPin a OUTPUT. Tieto parametre používa funkcia pinMode() na rozhodnutie, ktorý pin a režim nastaviť.

Funkcia pinMode() konfiguruje pin ako vstup alebo výstup. Ak ju chcete použiť, zadajte číslo pinu, ktorý sa má nakonfigurovať, a konštantu INPUT alebo OUTPUT. Keď je konfigurovaná ako vstup, kolík môže detekovať stav snímača ako tlačidlo.

Funkcia digitalWrite() vypíše hodnotu na kolíku.

Napríklad:

Znamená nastavte LEDPin (pin 13) na HIGH alebo 5 voltov. Zápis LOW na kolík ho spojí so zemou alebo 0 voltov.

delay() spôsobí, že Arduino bude čakať určený počet milisekúnd, kým bude pokračovať na ďalší riadok vášho kódu. Za sekundu je to 1000 milisekúnd.

delay(1000); Vytvára oneskorenie jednej sekundy.

Súčasťou každého náčrtu Arduina sú dve špeciálne funkcie:

setup() a loop()

Setup() sa volá raz, keď sa začína skica. Je to dobré miesto na vykonávanie úloh nastavenia, ako je nastavenie režimov pinov alebo inicializácia knižníc. Funkcia loop() sa volá znova a znova a je srdcom väčšiny náčrtov. Do náčrtu musíte zahrnúť obe funkcie.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nemôžete kopírovať obsah tejto stránky