Arduino Ethernet

Arduino Ethernet je doska mikrokontroléra založená na ATmega328. Má 14 digitálnych vstupných/výstupných pinov, 6 analógových vstupov, 16 MHz kryštálový oscilátor, pripojenie RJ45, napájací konektor, ICSP záhlavie a tlačidlo reset. Piny 10, 11, 12 a 13 sú vyhradené pre prepojenie s ethernetovým modulom a nemali by sa používať inak. To znižuje počet dostupných pinov na 9, pričom 4 sú dostupné ako PWM výstupy.

ATmega328 (8-bit)

  • Napájacie napätie : 5V
  • Napätie (limity) : 6-20V
  • Vstupné napätie PoE (limity) : 36-57V
  • Flash KiB : 32
  • EEPROM KiB : 1
  • SRAM KiB : 2
  • Digiálne I/O Piny : 14
  • PWM Kanály : 4
  • Analogové vstupy : 6
  • Jednosmerný prúd na I/O pin : 40mA
  • Jednosmerný prúd pre 3,3V pin : 50mA
  • Komunikačné rozhrania : Ethernet, SD card, SPI, TWI
  • Rozmer (mm) : 68,6 × 53,3
  • Hmotnosť (g) : 28

sa líši od ostatných dosiek tým, že nemá zabudovaný USB-to-serial driver chip, ale má Wiznet Ethernet rozhranie. Toto je rovnaké rozhranie, aké sa nachádza na štíte Ethernet. Integrovaná čítačka kariet microSD, ktorú možno použiť na ukladanie súborov na poskytovanie cez sieť, je prístupná prostredníctvom knižnice SD. Pin 10 je vyhradený pre rozhranie Wiznet, SS pre SD kartu je na Pin 4.

6-pinová sériová programovacia hlavička je kompatibilná s USB Serial adaptérom a tiež s FTDI USB káblami alebo so základnými USB-to-serial breakout doskami Sparkfun a Adafruit v štýle FTDI. Vyznačuje sa podporou automatického resetovania, čo umožňuje načítanie náčrtov bez stlačenia tlačidla reset na doske. Po pripojení k adaptéru USB na sériový port je Arduino Ethernet napájaný z adaptéra.

Ethernet (PoE) je možné prispájkovať k doske, aby poskytoval napájanie z konvenčného krúteného páru ethernetového kábla kategórie 5. Je kompatibilný s IEEE802.3af a funguje so všetkými v súčasnosti dostupnými kompatibilnými PoE injektormi. Kompatibilný s PoE modulom 12V (X000002).

pomocou externého zdroja napájania, voliteľného modulu Power over Ethernet (PoE) alebo pomocou kábla FTDI/USB sériového konektora. Externé napájanie môže pochádzať buď z adaptéra AC-to-DC (nástenná bradavica) alebo z batérie. Adaptér je možné pripojiť zasunutím 2,1 mm stredového kladného konektora do napájacieho konektora dosky. Vodiče z batérie je možné vložiť do kolíkov GND a VIN.

Doska môže pracovať na externom napájaní 6 až 20 voltov. Ak sa však napája menej ako 7 V, kolík 5 V môže napájať menej ako päť voltov a doska môže byť nestabilná. Ak použijete viac ako 12V, regulátor napätia sa môže prehriať a poškodiť dosku. Odporúčaný rozsah je 7 až 12 voltov.

ATmega328 má 32 KB (s 0,5 KB použitých pre bootloader). Má tiež 2 KB SRAM a 1 KB EEPROM (ktoré je možné čítať a zapisovať pomocou knižnice EEPROM).

Každý zo 14 digitálnych pinov na doske Ethernet môže byť použitý ako vstup alebo výstup pomocou funkcií pinMode(), digitalWrite() a digitalRead(). Pracujú pri 5 voltoch. Každý kolík môže poskytnúť alebo prijať maximálne 40 mA a má vnútorný pull-up odpor (štandardne odpojený) 20-50 kOhm.

Arduino Ethernet má množstvo zariadení na komunikáciu s počítačom, iným Arduinom alebo inými mikrokontrolérmi. Knižnica SoftwareSerial umožňuje sériovú komunikáciu na ktoromkoľvek z digitálnych pinov Uno. ATmega328 podporuje aj TWI a SPI komunikáciu. Softvér Arduino obsahuje knižnicu Wire na zjednodušenie používania zbernice TWI; podrobnosti nájdete v dokumentácii. Na komunikáciu SPI použite knižnicu SPI.

Doska sa tiež môže pripojiť ku káblovej sieti cez ethernet. Pri pripájaní k sieti budete musieť zadať IP adresu a MAC adresu. Knižnica Ethernet je plne podporovaná. Integrovaná čítačka kariet microSD je prístupná prostredníctvom knižnice SD. Pri práci s touto knižnicou je SS na Pin 4.

Dosku Arduino Ethernet je možné naprogramovať dvoma spôsobmi: cez 6-pinovú sériovú programovaciu hlavičku alebo pomocou externého ISP programátora. 6-pinová sériová programovacia hlavička je kompatibilná s FTDI USB káblami a základnými USB-to-serial breakout doskami v štýle Sparkfun a Adafruit FTDI vrátane Arduino USB-Serial konektora. Vyznačuje sa podporou automatického resetovania, čo umožňuje načítanie náčrtov bez stlačenia tlačidla reset na doske. Po pripojení k USB adaptéru v štýle FTDI sa Arduino Ethernet vypne z adaptéra. Môžete tiež obísť bootloader a naprogramovať mikrokontrolér cez hlavičku ICSP (In-Circuit Serial Programming) pomocou Arduino ISP.


Nemôžete kopírovať obsah tejto stránky