Yún
Arduino YÚN je perfektná doska na použitie pri navrhovaní pripojených zariadení a vo všeobecnosti pri projektoch internetu. Spája silu Linuxu s jednoduchosťou používania Arduina.Arduino Yún je doska mikrokontroléra založená na ATmega32u4 a Atheros AR9331. Procesor Atheros podporuje distribúciu Linuxu založenú na OpenWrt s názvom Linino OS. Doska má vstavanú podporu Ethernetu a WiFi, port USB-A, slot na kartu micro-SD, 20 digitálnych vstupno/výstupných pinov (7 z nich je možné použiť ako PWM výstupy a 12 ako analógové vstupy), 16 MHz kryštál oscilátor, pripojenie micro USB, hlavičku ICSP a 3 resetovacie tlačidlá.

ATmega32U4 (8-bit),
Atheros AR9331 (32-bit)
- Napájacie napätie : 5V
- Atheros AR9331 Rýchlosť hodín : 400 MHz
- WiFi (Atheros AR9331) : 802.11b/g/n 2.4 GHz
- Ethernet (Atheros AR9331) : 802.3 10/100Mbit/s
- ATmega32U4 Rýchlosť hodín : 16 MHz
- Flash KiB : 32 / 16MB
- EEPROM KiB : neobsahuje
- SRAM : 16 / 400
- Digitálne I/O Piny : 14
- PWM Kanály : 6
- Analogové vstupy : 12
- Jednosmerný prúd na I/O pin : 40 mA na I/O kolíkoch; 50 mA na 3,3 kolíku
- Komunikačné rozhrania : USB, SPI, ICSP, I²C
- Rozmer (mm) : 68,6 × 53,3
Yún sa odlišuje od ostatných dosiek Arduino svojou schopnosťou komunikovať s distribúciou Linuxu na palube a ponúka výkonný sieťový počítač s ľahkosťou Arduina. Okrem príkazov Linuxu, ako je cURL, môžete napísať svoj vlastný shell a skripty Python pre robustné interakcie. Yún je podobný ako Leonardo s ATmega32U4, až na to, že má na palube Linux. (má vstavanú USB komunikáciu, čím sa eliminuje potreba sekundárneho procesora).
• Napájanie poskytuje 5V na AREF;
• Dosku sa odporúča napájať cez micro-USB pripojenie s 5VDC. Ak napájate dosku cez pin VIN, musíte napájať regulované 5V DC. Pre vyššie napätia nie je zabudovaný regulátor napätia, ktorý poškodí dosku.
Napájacie kolíky sú nasledovné:
- VIN. Vstupné napätie do dosky Arduino. Na rozdiel od iných dosiek Arduino, ak sa chystáte napájať dosku cez tento kolík, musíte poskytnúť regulovaných 5V.
- 5V. Napájací zdroj používaný na napájanie mikrokontrolérov a iných komponentov na doske. To môže pochádzať buď z VIN, alebo môže byť dodávané cez USB.
- 3V3. Napájanie 3,3 V generované palubným regulátorom. Maximálny odber prúdu je 50 mA.
- GND. Uzemňovacie kolíky.
- IOREF. Napätie, pri ktorom pracujú I/O kolíky je 5V.
Pamäť
ATmega32U4 má 32 KB (4 KB pre bootloader). Má tiež 2,5 KB SRAM a 1 KB EEPROM (ktoré je možné čítať a zapisovať pomocou knižnice EEPROM).
Pamäť na AR9331 nie je zabudovaná vo vnútri procesora. RAM a úložná pamäť sú pripojené externe. Yún má 64 MB DDR2 RAM a 16 MB flash pamäte. Flash pamäť je vo výrobe predinštalovaná distribúciou Linuxu založenou na OpenWrt s názvom Linino OS. Môžete zmeniť obsah továrenského obrazu, napríklad pri inštalácii programu alebo pri zmene konfiguračného súboru. Stlačením tlačidla „WLAN RST“ na 30 sekúnd sa vrátite do továrenskej konfigurácie. Inštalácia Linino OS zaberá približne 9 MB zo 16 MB dostupných v internej flash pamäti. Ak potrebujete viac miesta na disku na inštaláciu aplikácií, môžete použiť kartu micro SD.
Vstup a výstup
Každý z 20 digitálnych I/O pinov na Yún možno použiť ako vstup alebo výstup pomocou funkcií pinMode(), digitalWrite() a digitalRead(). Pracujú pri 5 voltoch. Každý kolík môže poskytnúť alebo prijať maximálne 40 mA a má vnútorný pull-up odpor (štandardne odpojený) 20-50 kOhm.
Communication
Yún má množstvo zariadení na komunikáciu s počítačom, iným Arduinom alebo inými mikrokontrolérmi. ATmega32U4 poskytuje vyhradenú sériovú komunikáciu UART TTL (5V). 32U4 tiež umožňuje sériovú (CDC) komunikáciu cez USB a javí sa ako virtuálny komunikačný port pre softvér v počítači. Čip tiež funguje ako zariadenie s plnou rýchlosťou USB 2.0 pomocou štandardných ovládačov USB COM. Softvér Arduino obsahuje sériový monitor, ktorý umožňuje odosielanie jednoduchých textových údajov do a z dosky Arduino. LED RX a TX na doske budú blikať, keď sa dáta prenášajú cez USB pripojenie do počítača.
Digitálne kolíky 0 a 1 sa používajú na sériovú komunikáciu medzi 32U4 a AR9331. Na komunikáciu medzi procesormi môžete použiť knižnicu Ciao.
Knižnica SoftwareSerial umožňuje sériovú komunikáciu na ktoromkoľvek z digitálnych pinov Yún. Piny 0 a 1 by ste sa mali vyhnúť, pretože ich používa knižnica Bridge. ATmega32U4 tiež podporuje komunikáciu I2C (TWI) a SPI. Softvér Arduino obsahuje Wire knižnicu na zjednodušenie používania zbernice I2C;. Na komunikáciu SPI použite knižnicu SPI. Yún sa javí ako všeobecná klávesnica a myš a dá sa naprogramovať na ovládanie týchto vstupných zariadení pomocou tried Keyboard a Mouse.
Integrované rozhrania Ethernet a WiFi sú vystavené priamo procesoru AR9331. Ak chcete prostredníctvom nich odosielať a prijímať údaje, použite knižnicu Bridge. Yún má tiež možnosti hostiteľa USB prostredníctvom operačného systému Linino. Môžete pripojiť periférne zariadenia, ako sú zariadenia USB flash pre ďalšie úložisko, klávesnice alebo webové kamery. Aby tieto zariadenia fungovali, možno budete musieť stiahnuť a nainštalovať ďalší softvér.
Programovanie
ATmega32U4 na Arduino Yún je dodávaný s predpáleným bootloaderom, ktorý vám umožňuje nahrať doň nový kód bez použitia externého hardvérového programátora. Komunikuje pomocou protokolu AVR109. Môžete tiež obísť bootloader a naprogramovať mikrokontrolér cez hlavičku ICSP