[Data Types] → float
Popis :
Dátový typ pre čísla s pohyblivou rádovou čiarkou, je číslo s desatinnou čiarkou. Čísla s pohyblivou rádovou čiarkou sa často používajú na aproximáciu analógových a spojitých hodnôt, pretože majú väčšie rozlíšenie ako celé čísla. Čísla s pohyblivou rádovou čiarkou môžu byť až 3,4028235E+38 a až -3,4028235E+38. Sú uložené ako 32 bitov (4 bajty) informácií.
Syntax :
float var = val;
Parametre :
var: názov premennej.
val: hodnota, ktorú priradíte tejto premennej.
Príklad kódu :
float myfloat;
float sensorCalbrate = 1.117;
int x;
int y;
float z;
x = 1;
y = x / 2; // y teraz obsahuje 0, (inty) nemôžu obsahovať zlomky
z = (float)x / 2.0; // z teraz obsahuje 0,5 (musíte použiť 2,0, nie 2)
Poznámky :
Ak robíte matematiku s float, musíte pridať desatinnú čiarku, inak sa bude považovať za int.
Typ údajov float má presnosť iba 6-7 desatinných miest. To znamená celkový počet číslic, nie číslo napravo od desatinnej čiarky. Na rozdiel od iných platforiem, kde môžete získať väčšiu presnosť pomocou dvojitého (napríklad až 15 číslic), na Arduine má double rovnakú veľkosť ako float. Čísla s pohyblivou rádovou čiarkou nie sú presné a pri porovnaní môžu priniesť zvláštne výsledky. Napríklad 9,0 / 0,3 sa nemusí úplne rovnať 30,0. Namiesto toho by ste mali skontrolovať, či absolútna hodnota rozdielu medzi číslami je menšia ako nejaké malé číslo.
Prevod z floating na integer má za následok skrátenie:
float x = 2.9; // Premenná typu float
int y = x; // 2
Ak namiesto toho chcete počas procesu konverzie zaokrúhliť, musíte pridať 0,5:
float x = 2.9;
int y = x + 0.5; // 3
alebo použite funkciu round():
float x = 2.9;
int y = round(x); // 3
Matematika s pohyblivou rádovou čiarkou je tiež oveľa pomalšia ako celočíselná matematika pri vykonávaní výpočtov, takže by ste sa jej mali vyhnúť, ak napríklad musí slučka bežať pri najvyššej rýchlosti pre kritickú funkciu časovania. Programátori sa často snažia previesť výpočty s pohyblivou rádovou čiarkou na celočíselnú matematiku, aby zvýšili rýchlosť.
Pridaj komentár