Krokový motor
Je synchrónny stroj, väčšinou napájaný impulzmi jednosmerného prúdu. Magnetické pole je generované postupným napájaním jednotlivých pólových dvojíc.



Pohyb rotora krokového motora je pri nízkych rýchlostiach nespojitý, rotor sa pohybuje medzi stabilnými polohami vždy v určitom uhle – hovoríme o pohybe v krokoch. Počet krokov je daný počtom pólových dvojíc, taktiež môže byť ovplyvnený spôsobom ovládania. Na pohyb tohto motora je vždy potrebná riadiaca elektronika – ovládač krokového motora. Nevýhodou krokových motorov je tzv. strata kroku, ktorá nastáva pri prekročení medzného zaťaženia a sklon k mechanickému zakmitávaniu, ktoré môže viesť k nestabilite pri pohybe.
Budič krokového motora
je špeciálny elektronický obvod generujúci impulzy v určitom slede a dĺžke. Tieto impulzy následne cez výkonovú časť budia v presnom poradí jednotlivé vinutia rotora. Frekvencia, poradie a dĺžka impulzov z riadiaceho obvodu riadi počet, zmysel otáčok rotora a rovnako krútiaci moment stroja.
Krok je reakcia rotora krokového motora na riadiaci impulz. Rotor sa pri jednom kroku pootočí z východiskovej polohy (pokojového stavu) do najbližšej magnetickej pokojovej polohy.
Druhy krokových motorov podľa budenia rotorov :
1. Pasívne točivé krokové motory
2. Aktívne točivé krokové motory
3. Hybridné točivé krokové motory
4. Lineárne krokové motory
Pridaj komentár