Arduino Uno

RX-TX-prebeha-komunikácia

Je známe tým, že uľahčuje začiatočníkom začiatok , začať s elektronikou a programovaním .Stále však existuje nejaký základný spoločný základ, ktorý musíme mať všetci all , aby sme sa uistili, že každý pozná pojmy a terminológie súvisiace so systémami a elektronikou. electronic 2

Arduino-Uno

Počas práce s Arduinom budete vytvárať systémy zaoberať sa programovaním a elektronikou. Obidve sú to veľmi technické inžinierske ing. disciplíny a na zvládnutie si vyžadujú veľa výskumu a štúdia. arduino Našťastie však na to, aby ste mohli začať s Arduinom, nepotrebujete žiadne takéto vzdelanie.

Rozloženie Pinov sa tiež nepotrebujete učiť a vedieť naspamäť, stačí to mať poruke. arduino piny

V tejto časti prejdeme základy hardvéru, ktoré potrebujete vedieť predtým, ako začnete s Arduinom. Kľúčom kľúč k úspechu je poznať Arduino hardware Arduino icon .

→ Rýchly prehľad dosiek Arduino ←

Z pohľadu hardvéru sa môžeme pozrieť na jednu z všeobecne najobľúbenejších dosiek Arduino (Arduino UNO) a poznamenať, že má nasledujúce zakladné časti:

arduino-uno-popis-dosky

digitálne-piny-arduino-uno
analógové-piny-arduino-uno
napájacie-piny-arduino-uno
ATmega328-P (Pamäťové úložiska)

Pamäť Flash : 32kB

Pamäť RAM : 2 kB

Pamäť EEPROM : 1kB

Má niekoľko digitálnych IO Pinov, ktoré budeme používať na prepojenie rôznych modulov, senzorov a elektronických obvodov. USB 2 port pre sériovú komunikáciu a posielanie kódu do samotného mikrokontroléra. Na doske je ATmega16U, čo je ďalší mikrokontrolér, ktorý spravuje USB-Serial komunikáciu (Arduino ↔ PC ↔ Arduino) a ukladá (flashuje) nový firmvér do hlavného mikrokontroléra Arduino (Atmega328-P). Preto sú na doske ArduinoUno dva mikrokontroléry.

Vstupný konektor napájacieho zdroja akceptuje až +12V jednosmerného napätia, ale odporúča sa dať mu maximálne 7V, aby sa znížil stratový výkon ( ohrev zahrievanie). V sekcii napájacích Pinov sú 2 poskytujúce výstup 5V a výstup 3,3V. Dosku je možné kedykoľvek resetovať Reset tlačidlom Reset. Hlavička ISCP1 slúži na externé programovanie ATmega328-P a Dióda ON označuje, že Arduino Arduino icon je napájane elektrickým prúdom. Pre všeobecné použitie (napríklad blikanie) je LED -ka na IO pine 13 a ďalšie 2 LED používané ako indikátory sériovej komunikácie označené ako. RXLED a TXLED. (Blikajú ak prebieha nejaká komunikácia medzi PC a Arduinom).

AVR-atmega-328-p

MikrokontrolérArduino, vykonáva všetky logické operácie operovať alebo inými slovami, vykonáva program, ktorý ste mu dali. Jadro Atmega328-P beží pri maximálnej frekvencii 16 MHz stupnica prevodu gigahertz na megahertz to znamená že vykonáva až 16 MIPSmilion (milión inštrukcií za sekundu).

ArduinoUno Arduino icon

  • Atmega328-P
  • Flash 32kB

flash-arduino

Flash pamäťFlash ktorá je tiež známa ako ROM (Read-Only Memory), je miesto miesto , kde bude váš kód v mikrokontroléri umiestnený. Mikrokontrolér Atmega328-P má 32 kB flash pamäť, ktorú možno použiť na uloženie vášho programu (firmvéru). Jeho Pamäť Flashživotnosť až 10 000 cyklov zápisu/vymazania.

ArduinoUno Arduino icon

  • Atmega328-P
  • RAM 2kB
ram-arduino

RAM → je tiež známa ako SRAM (statická pamäť s náhodným prístupom) a používa ju CPU na ukladanie programových dát, kontextu a má SFR (registre špeciálnych funkcií), ktoré sa používajú na ovládanie všetkých periférnych zariadení na mikrokontroléru. Atmega328-P má veľkosť pamäte RAM 2 kB, čo nie je veľa, ale pre väčšinu jednoduchých aplikácií to bude určite stačiť. Po vypnutí alebo v prípade tvrdého resetu sa obsah pamäte RAM sa vymaže. delete

ArduinoUno Arduino icon

  • Atmega328-P
  • EEPROM 1 kB
eeprom-arduino

EEPROM → je forma pamäte, ktorú tiež môžete použiť na ukladanie údajov, ktoré potrebujete uložiť, aj keď sa vypne napájanie, zostanú v EEPROM. Atmega328-P1 kB EEPROM priestoru, ktorý môžete použiť na trvalé ukladanie dát, čo je viac než dosť pre väčšinu aplikácií. Ak to vaša aplikácia potrebuje, stále môžete pripojiť aj externé integrované obvody pamäte EEPROM. Cykly (zápisu/vymazania) v porovnaní s pamäťou Flash, je o takmer 10x viac. EEPROM má približne 100 000 cyklov zápisu/vymazania delete pre každé pamäťové miesto.


Digitálne IO kolíky (Piny) Arduina môžu byť v jednom z nasledujúcich stavov :

  • HIGH (Logic 1) (5V)
  • LOW (Logic 0) (0V)
  • Hi - Z (šum) (1,0)
pin-arduino

Digitálne IO Piny → Digitálne IO (vstupné/výstupné) Piny umožňujú Arduinu získavať vstupy alebo odosielať výstup. Niečo podobné ako dvere do Arduina.

ArduinoUno má celkom 14 digitálnych IO pinov, ktoré možno použiť buď ako výstupné alebo vstupné piny. Existujú však integrované obvody expandéra IO, ktoré vedia vyriešiť problém, ak vám z akéhokoľvek dôvodu dôjdu IO kolíky vo vašom projekte.

Digitálne IO kolíky (Piny) Arduina môžu byť v jednom z nasledujúcich stavov :

HIGH Keď je kolík nastavený tak, aby bol vo výstupnom režime, môže byť prevedený do stavu High (Logic 1), ktorý zodpovedá úrovni analógového napätia 5V.

LOW Keď je kolík nastavený na výstupný režim, môže sa prepnúť do Low stavu (Logic 0), ktorý zodpovedá úrovni analógového napätia 0V.

Hi - Z alebo režim vysokej impedancie. Keď je IO pin nastavený na vstup, IO pin prejde do režimu Hi-Z, čo znamená, že už nie je pripojený k výstupnému ovládaču IO pinu. To znamená, že to nie je 0 alebo 1 a analógové napätie na kolíku nie je predvídateľné a bude náchylné na vonkajší šum šum .


čas-arduino

Časovače (CCP) → (Mikrokontrolér Atmega328-P) má 3 časovače :

Časovač stopwatch 0: 8 bitov

Časovač stopwatch 1: 16 bitov

Časovač stopwatch 2: 8 bitov

  • pre 8 bitov: 0 až 255
  • pre 16 bitov: 0 až 65535

Časovače môžete použiť na generovanie alebo meranie merať časových intervalov medzi rôznymi udalosťami v softvéri alebo hardvéri. Prípadne ich môžete použiť na počítanie externých impulzov (signálov alebo udalostí). O moduloch časovača je tiež známe, že majú funkciu CCP (Capture Compare PWM), ktorú možno definovať takto:

  • Zachytenie vstupu: V tomto režime bude časovač voľne bežať až keď sa zmení špecifický stav vstupného kolíka (stúpajúci, klesajúci ), hodnota registra časovača sa uloží do vyhradeného registra. Tento režim je veľmi užitočný pre mnoho aplikácií, ako je napríklad meranie šírky impulzu akéhokoľvek digitálneho signálu.
  • Režim porovnávania výstupu: V tomto režime sa hodnota registra časovača neustále porovnáva s vopred uloženou hodnotou v porovnávacom registri. Keď sa hodnota časovača zhoduje s porovnávanou hodnotou, spustí sa udalosť, ktorá bude mať za následok zmenu stavu kolíka (konkrétny kolík sa zvýši alebo zníži v závislosti od vašich nastavení).
  • Režim PWM: V tomto režime sa časovač používa na generovanie neustále sa meniaceho digitálneho signálu so špecifickou frekvenciou a pracovným cyklom. Nazýva sa to PWM (Pulse Width Modulation) a široko sa používa v mnohých aplikáciách, ako je ovládanie motora, ovládanie jasu LED a pod.
robot-arduino

Skôr než začnete ovládať svet okolo seba, je potrebné nastaviť softvér na naprogramovanie dosky Arduino icon. Softvér ktorý nazývame Arduino (IDE) vám umožňuje písať programy a nahrávať ich na vašu dosku. Sú dve12 možnosti:

Programovací jazyk Arduino (Arduino API) je variant programovacieho jazyka C++ s viacerými vstavanými funkciami a knižnicami, ktoré môžete ihneď použiť v samotnom Arduino IDE. Dokumentácia Arduino API vám skutočne pomôže pri začiatkoch s Arduinom a dozviete sa viac o základných funkciách a stavebných blokoch, ktoré budete používať na vytváranie svojich vlastných projektov.

Tutoriály ArduinoUno

Tutoriály ArduinoNano

A↔B↔C

Ako nainštalovať Arduino IDE vo Windows?

  1. Prečítajte si úvod o tom, čo je Arduino a prečo ho používať. (Link)

2. Čo je softvér Arduino (IDE)? (Link)

3. Knižnice: Používanie a inštalácia knižníc Arduino. (Link).

4. Inštalácia dosky. (Link)

4. Riešenie problémov:


Kategórie

Nemôžete kopírovať obsah tejto stránky