Snímač TFMini-S LiDAR a ArduinoUno

Autonómne auto je najväčším darom technológie pre civilizáciu od zrodu internetu. Je len otázkou času, kedy tieto autá ovládnu cesty.

lidar-senzor

Aby sa samoriadiace auto úspešne pohybovalo po ceste, musí si byť vedomé fyzických objektov okolo seba. Vďaka otočnému senzoru LiDAR namontovanému na streche, ktorý pomáha vytvárať trojrozmerný pohľad na cestu okolo vozidla.Snímač LiDAR nie je nový a existuje už nejaký čas; v skutočnosti bol koncipovaný krátko po vývoji lasera.

lidar-senzor
  • Tento senzor LiDAR dokáže merať vzdialenosť až (12 metrov).
  • Chyba merania je len (+/- 1-3 cm).
LiDAR
LiDAR
LiDAR

Prvé práce na LiDAR boli zdokumentované v roku 1963. Vysoká cena laserového zariadenia obmedzovala používanie LiDAR len na vládne a vojenské agentúry. Nedávne poklesy cien však sprístupnili LiDAR pre domácich majstrov, ako sme my, čo nám umožnilo začleniť ho do našich projektov. Jedným zo široko používaných lacných, no presných LiDAR senzorov je TFMini-S. Tento tutoriál vám ukáže, ako prepojiť modul TFMini-S s Arduinom na vykonávanie vysoko presných meraní vzdialenosti.

LiDAR sa riadi jednoduchým princípom – zasvieti laserové svetlo na objekt na a vypočíta sa čas potrebný na návrat k zdroju LiDAR. Vzhľadom na rýchlosť, ktorou sa svetlo pohybuje (približne 300000 Km za sekundu), sa proces merania presnej vzdialenosti cez LiDAR javí ako neuveriteľne rýchly. Vzorec, ktorý analytici používajú na získanie presnej vzdialenosti objektu, je nasledujúci:

LiDAR-ako-funguje

Laser sa odrazí od objektu a vráti sa späť k senzoru. Meraním času stopwatch, za ktorý sa svetlo vráti do senzora, možno vypočítať vzdialenosť k objektu. Nameraná vzdialenosť sa môže líšiť v závislosti od prostredia a odrazivosti objektu.

LiDAR-piny

Doska ArduinoUno má rozhranie UART a I2C. Po pripojení senzora k akémukoľvek externému mikrokontroléru môžete načítať údaje LiDAR. Senzor má 4 kolíky napájacie kolíky a kolíky UART. Červený vodič je VCC a čierny je zem. Biely vodič je RX a zelený je TX.

LiDAR-piny

Otáčaním senzora LiDAR je možné rýchlo vytvoriť 3D mapu oblasti. Zvyčajne sa to prezentuje ako „mrak bodov“, aby ste lepšie pochopili, čo LiDAR zachytáva.

TFMini-S je vysoko presný, jednobodový ToF (Time of Flight) LiDAR senzor. Je ideálny na začlenenie vysoko presného laserového dosahu do akéhokoľvek robotického alebo interaktívneho projektu. Dokáže merať vzdialenosť k objektu už od 10 centimetrov až do 12 metrov.

10cm-12m

Štandardne komunikuje cez rozhranie UART, pričom bežne používané piny UART: RX a TX pracujú s rýchlosťou 115200 bps. Senzor môžete nakonfigurovať na komunikáciu cez I2C odoslaním príslušných príkazov.

(predvolená hodnota je 100). Túto frekvenciu je možné zmeniť odoslaním príslušných príkazov. Treba poznamenať, že zvýšenie výstupnej frekvencie znižuje presnosť. Preto v závislosti od toho, ako presné chcete, aby boli merania, by ste mali upraviť výstupnú frekvenciu.

TFMini-S pracuje s napätím 5 V a počas snímania odoberá približne 140 mA. Maximálny prúd, ktorý môže odoberať, je okolo 200 mA. Počas testovania však snímač sám odoberal asi 70 mA. Ak teda použijete 5V Arduino, konvertor logickej úrovne a senzor, môžete očakávať spotrebu okolo 100 mA. Preto pre základné testy môže byť senzor bez problémov napájaný cez USB port (5V/500mA). Senzor TFMini-S nemá žiadnu prepäťovú ochranu, preto udržujte kolísanie napájacieho napätia v rozmedzí 0,1V.

Pri použití snímača s 5V mikrokontrolérom sa odporúča použiť prevodník logickej úrovne. Ak však chcete čítať iba TFMini-S (v režime UART), nepotrebujete konvertor logickej úrovne, pretože 3,3V zariadenia vydávajú logické úrovne, ktoré sú kompatibilné s 5V zariadeniami.

  • GND ~ je uzemnenie.
  • VCC ~ je vstupný kolík napájania. Pripojte ho len k napájaniu 5V.
  • RXD/SDA ~ je pin, ktorý môžete použiť na odosielanie dát do snímača (pri komunikácii cez UART) alebo odosielanie/prijímanie dát (pri komunikácii cez I2C). logická úroveň 3,3V.
  • TXD/SCL ~ je pin, ktorý buď prenáša dáta zo snímača do vášho mikrokontroléra (pri komunikácii cez UART) alebo funguje ako hodiny (pri komunikácii cez I2C). Všimnite si, že je to tiež logická úroveň 3,3 V.
LiDAR-piny

Začnite pripojením červeného vodiča (VCC) snímača TFMini-S k výstupnému kolíku Arduina 5V a čierneho vodiča (GND) k kolíku GND Arduina. Teraz pripojte biely vodič (RXD/SDA) snímača TFMini-S k digitálnemu kolíku 3 Arduina a zelený vodič (TXD/SCL) k digitálnemu kolíku 2 Arduina.

LiDAR-arduino-zapojenie

Teraz, keď máme všetko prepojené, spustíme jednoduchý náčrt, ktorý demonštruje možnosti snímača TFMini-S.

Po nahratí náčrtu otvorte sériový monitor a nastavte prenosovú rýchlosť na 9600 bps. Skúste nasmerovať snímač na predmety, ktoré sa nachádzajú okolo vás. Mali by ste vidieť, nameranú vzdialenosť.

Ak sa nezobrazia žiadne informácie, skontrolujte, či je TFmini-S správne pripojený; po zapnutí by malo byť pri pohľade spredu vo vnútri vysielacej šošovky viditeľné červené svetlo.

LiDAR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nemôžete kopírovať obsah tejto stránky