Arduino IDE 2
prináša množstvo vylepšení pôvodného IDE 1. Predovšetkým vynovené používateľské rozhranie. IDE2 sa dočkalo výrazného redizajnu, no najzákladnejšie prvky zostávajú rovnaké. Najlepší spôsob, ako pochopiť nové IDE, je použiť ho.
Stiahnutie a inštalácia Arduino IDE 2

Arduino Editor si môžete jednoducho stiahnuť zo stránky Arduino Software.
V odkaze Arduino software si je z čoho vyberať. Na svoje si prídu Windows-aci, MacOS-ci ale aj Linux-erovia.

Ako nastaviť IDE?
Nové bolo vyvinuté s cieľom zachovať rovnaké
rozhranie a používateľskú skúsenosť predchádzajúcej verzie, tak aby sa zabezpečila bezproblémová aktualizácia.
Arduino IDE je skvelý vývojový nástroj pre tých, ktorí s Arduinom len začínajú.
Ak ste však pokročilý
alebo máte silné programátorské zázemie, zistíte, že je to celkom jednoduché ! Integrované vývojové prostredie Arduino – alebo Arduino Software (IDE) – obsahuje textový editor
na písanie
kódu
, oblasť správ, textovú konzolu, a pripája sa k hardvéru na nahrávanie programov a
komunikáciu s nimi.
V skratke IDE je program kde napíšete program a potom ho veľmi jednoducho nahrajete priamo do Arduina Uno alebo inej dosky.
Požiadavky na HW vášho PC :

Windows – Windows 10 a novšie, 64 bit.
Linux – 64 bit.
MacOS – Verzia 10.15: “Catalina” a novšie, 64 bit.
Programy napísané pomocou softvéru Arduino (IDE) sa nazývajú skice. Tieto skice sú napísané v textovom editore IDE a sú uložené s príponou súboru .ino.

Knižnice poskytujú ďalšie funkcie na použitie, napr. práca s hardvérom alebo manipulácia s údajmi. Ak chcete použiť knižnicu v skici, vyberte ju z ponuky Skica > Importovať knižnicu. Toto vloží jeden alebo viac príkazov #include do hornej časti programu a zostaví knižnicu s vašou skicou.

je open-source projekt. Je to veľký krok od svojho robustného predchodcu, (Arduino IDE 1) a prichádza s prepracovaným používateľským rozhraním, vylepšeným správcom dosiek
a knižníc
, debuggerom
, funkciou automatického dopĺňania a oveľa viac.
obsahuje nový bočný panel, vďaka ktorému sú najbežnejšie a všeobecne najviac používané nástroje dostupnejšie.

Overiť / Nahrať – skompilujete a nahrajete svoj kód na dosku Arduino.
Vybrať dosku a port – tu sa automaticky zobrazia zistené dosky Arduino spolu s portom.
Skicár – tu nájdete všetky svoje skice uložené lokálne vo vašom počítači. Okrem toho sa môžete synchronizovať s Arduino Cloud a tiež získať svoje skice z online prostredia.
Správca dosiek (balíčky) tretích strán, ktoré je možné nainštalovať. Napríklad použitie dosky MKR WiFi 1010 vyžaduje nainštalovaný balík Arduino SAMD Boards.
Správca knižníc – prehliadajte tisíce knižníc Arduino, ktoré vytvorilo Arduino a jeho komunita.
Debugger – testovanie a ladenie programov v reálnom čase.
Hľadať – hľadajte kľúčové slová vo svojom kóde.
Je všestranný editor s mnohými funkciami. Môžete priamo inštalovať knižnice, synchronizovať svoje skice s Arduino Cloud , ladiť svoje skice a oveľa viac. V tejto časti sú uvedené niektoré základné funkcie.
Skicár :

Skicár je miesto, kde sú uložené vaše kódové súbory. Skice Arduina sa ukladajú ako súbory .ino a musia byť uložené v priečinku s presným názvom. Napríklad skica s názvom my_sketch.ino musí byť uložená v priečinku s názvom my_sketch. Vaše skice sa zvyčajne ukladajú do priečinka s názvom Arduino v priečinku Dokumenty.
Správca dosiek :

Pomocou nástroja Správca dosiek (Boards Manager) môžete prechádzať a inštalovať balíčky dosiek. obsahuje „návod“ na zostavenie kódu
pre dosky, ktoré sú súčasťou balenia dosky. K dispozícii je niekoľko balíčkov dosiek Arduino, ako napríklad avr, samd, megaavr a ďalšie.
Správca knižnice :

Pomocou správcu knižnice môžete prehľadávať a inštalovať tisíce knižníc. Knižnice sú rozšíreniami Arduino API a uľahčujú napríklad ovládanie servomotora, čítanie špecifických senzorov alebo používanie modulu Wi-Fi.
Ladenie (Debugging)
:

Ladiaci nástroj sa používa na testovanie a ladenie programov. Môže sa použiť na riadenú navigáciu počas vykonávania programu. V podstate prechádza programom kontrolovaným spôsobom s pomocou hardvérového rozhrania, ktoré môže pomôcť pri navigácii počas vykonávania programu. To môže pomôcť lepšie pochopiť program, ako aj pomôcť odhaliť potenciálne chyby
a chyby v
kóde
.
Automatické dokončovanie :

Automatické dopĺňanie je nevyhnutnosťou pre editory kódu a verzia 2 je dobre vybavená. Pri písaní kódu je to užitočné, aby ste pochopili viac o prvkoch Arduino API. Ak chcete, aby automatické dopĺňanie fungovalo, vždy musíte vybrať svoju dosku. Automatické dopĺňanie vám ušetrí čas, a umožní vám pochopiť, ako programovací jazyk funguje.

Stiahnutie IDE2 → Zobraziť viac